2013 Results

May 05, 2013

During the event weekend of May 4th & 5th 2013, 153 teams and 397 participants took part in the 2013 E2C.

Emergency Responders & SAR – results

8hr

1st – Red Island – H.Pringle, J. Toner (PEI): 920 points, 18 controls
2nd – Pugwash Ground Search And Rescue – G.Nix, D.Demone, J.MacKenzie (NS): 640 points, 12 controls
3rd – Doyley Duo – B.Doyle, A.Doyle (NS): 550 points, 12 controls
4th – Trembling Aspens – J.Swain, M.Crossman, M.Janczyszyn (NS): 490 points, 11 controls
5th – Puddle Pirates – J.Barsalou, S.Day, M.Drake, I.Foley, B.Kennedy (NS): 330 points, 8 controls
6th – The Martini Chasers – J.Cooper, N.Tanner (NS): 240 points, 10 controls (17:06:20hrs)
7th – West Hants Ground Search And Rescue – M.Brightman, S.Miller, N.Kent, N.Sanford, A.Stuart (NS): 240 points, 10 controls (17:25:10hrs)
8th – HRSAR Grumpy Old Men – D.Flemming, G.Mullins (NS): 180 points, 9 controls
9th – SAD Buffalo – S.Dykstra, R.Dykstra (NS): 170 points, 5 controls
OT – Annapolis County GSAR – K.Molyneaux, J.Norton, A.Kusch (NS): 240 points, 7 controls

24hr

1st – York Sunbury Search and Rescue – E. Ferguson, M.Kelly (NB): 1780 points, 30 controls
2nd – HRP-ERT – M.Doyle, G.Boudreau, D.Longley (NS): 1730 points, 29 controls
3rd – Tri-County Ground Search and Rescue – R.Savard, C.Mallais, A.Gallie, N.Deschamps (NB): 1280 points, 21 controls
4th – The DingBats – C.Blake, J.Steiger (NS): 340 points, 8 controls

Public Competitive – registered teams

8hr

1st – Cagehockey – I.Folkins, T.Bachiu (NS): 1250 points, 20 controls
2nd – Sole Searching – E.James, P.James (NS): 1240 points, 22 controls
3rd – The North Fakes – P.Wilkinson, J.Amyotte (NS): 950 points, 18 controls (17:42:36hrs)
4th – Jack’s Bluff – G. Creaser, D. Reid (NS): 950 points, 14 controls (18:04:16hrs)
5th – Awesome Disaster – E.MacNeil, R.Eddolls, J.Allen, J.Smith (NS): 830 points, 13 controls
6th – Broken Spokes – B.Roberts, J.Deuville, C.Scallion (NS):760 points, 12 controls
7th – Gaiter Girls – E.Aberg, L.Currie (NS): 720 points, 14 controls
8th – The Popped Collar Professionals – D.Jones, S.Lafferty, J.Lloyd (NS): 700 points, 10 controls
9th – Remote Controls – M.Sypher, S.Veinot (NS): 690 points, 12 controls
10th – Lousy Tuckamore – M.MacAdam, K.O’Callaghan, J.Davis (NS): 680 points, 12 controls
11th – Cool Breeze – S.Skinner, D.Mann, R.Firth, R.Edwards (NS): 660 points, 10 controls
12th – Sprains, Strains And No Automobiles – I.Clark, M.Hasiuk, B.Annis, J.Patriquin (NS): 630 points, 11 controls
13th – Team Summit Series – J.MacDonnell, M.Zykov (NS): 580 points, 15 controls
14th – 2nd Nashwaaksis Venturers – Z.Jefferies, C.Gallant, A.Wylie (NB): 530 points, 11 controls
15th – Into The Wild – M.Matheson, K.Matheson (NS): 500 points, 10 controls
16th – Portland Estates Coyotes – S.Hennessey, D.Hogg, F.Legare (NS): 490 points, 12 controls (17:41:23hrs)
17th – The Three Musketeers – J.Hennessey, P.Hennessey (NS): 490 points, 13 controls (17:51:09hrs)
18th – Kumquats & Lollipops – E.Secord, C.Davis (NS): 480 points, 11 controls
19th – Half The Speed, Twice The Pleasure! – B.Rogers, C.Letourneau (NS): 460 points, 10 controls
20th – Jones & Co. – P.Jones, S.Jones (NS): 440 points, 13 controls
21st – Pink Ninjas – P.Duncan, M.Woszczynski (NS): 430 points, 6 controls
22nd – Three Left Feet – J.Kerr van Roestel, J.McDougall, D.McNally (NS): 420 points, 7 controls
23rd – True North – S.McCarthy, R.MacGregor (PEI): 380 points, 10 controls (16:52:04hrs)
24th – Fun And Fabulous – E.Drysdale, M.Cavanaugh, P.Barnes, J.Fraser (NS): 380 points, 8 controls (17:11:30hrs)
25th – Dos Hombres – D.van de Wetering, G.Bullock (NS): 380 points, 9 controls (17:41:25hrs)
26th – The Crane Lakers – G.Mullen, G.Spears, C.Poulain, T.Maillet, C.Brannan (NS): 360 points, 7 controls
27th – Team KSL: Flying Squirrel Nut Huggers (Division II) – J.Zahavich, J.Winters, C.McKenna, S.Maly (NS): 330 points, 9 controls
28th – Team KSL: Flying Squirrel Nut Huggers (Division I) – C.Murphy, M.Gallant, A.Scott (NS): 320 points, 11 controls
29th – RAR (Riverview Adventure Racers) – B.Miller, R.Gallant (NB): 290 points, 8 controls
30th – The Giselles – S.Ambrose, K.Williams, K.Johnston (NS): 280 points, 9 controls
31st – Wonder Girls – T.Stevens, M.Goodday, J.Gillis, K.Loiseau (NS): 170 points, 6 controls
32nd – That Was Easy – M.Mercier, A.Mercier, B.Mercier (NS): 150 points, 7 controls
OT –  Attack Squirrels – B.Fiander, M.Hewitt, C.Brien (NS): 770 points, 15 controls

24hr

1st – Canyonero – C.Piller, J.Galipeau (ON): 3290 points, 54 controls
2nd – Hail To The Chimp – B.Toms, D.Eaton (NS): 3210 points, 53 controls
3rd – The Back Trackers – B.McMurtrie, J.Dick, N.Russon (NB): 3020 points, 47 controls
4th – Phat Daddies – S.Taylor, M.Simpson (NS): 2890 points, 44 controls
5th – R-Squared – M.Richard, D.Richard (NB): 2830 points, 40 controls
6th – The Badger And The Bee – M.Campbell, M.Allen (NS): 2790 points, 47 controls
7th – Con Tours – P.James, B.MacCulloch (NS): 2670 points, 41 controls
8th – Boondock Harriers – I.MacCallum, G.Dixon-MacCallum (NS): 2190 points, 36 controls (11:21:34hrs)
9th – Paisley And The Brain – K.Paisley, M.Hailstone (NS): 2190 points, 30 controls (11:25:00hrs)
10th – Monkeys Throwin’ Darts – J. Allaby, N.Porter (NB): 2170 points, 38 controls
11th – Tree Boxers – J.Isenor, S.McCardle (NS): 2110 points, 37 controls (07:15:25hrs)
12th – The Wood Runners – E.Belisle, J.Menard, N.Bouchard (NS): 2110 points, 30 controls (11:26:53hrs)
13th – Natural Selection AR – T.Johnston, A.Lowery, L.Parker, B.Hache (NB): 1990 points, 32 controls
14th – Foxfire – F.Cambray, J.White (NS): 1980 points, 30 controls
15th – Juan-Der Women – T.McNamara, K.Comeau (NS): 1920 points, 34 controls
16th – Don’t Look Back – P.Backman, P.Looker (NB): 1870 points, 28 controls
17th – The Mud Puppies – S.Walling, J.Young, P.Wickwire (NS): 1720 points, 31 controls (11:19:50hrs)
18th – The Mud Puppies Too – L.Erjavec, K.Nettle, G.Drohan (NS): 1720 points, 31 controls (11:20:00hrs)
19th – Hansel And Gretel – A.Sellers, L.Laltoo (NS): 1670 points, 29 controls
20th – Hardt And Soehl – T.Soehl, F.Reinhardt (NS): 1650 points, 28 controls
21st – Triple Menace – H.McQuade, J.McKim, S.Pottie (NB): 1620 points, 26 controls
22nd – Dunc Boy Has A 2-Stroke – A. Crooks, D. Thompson (NS): 1550 points, 25 controls
23rd – On TAP Racing – A.Bell, T.Dine (NS): 1520 points, 31 controls
24th – Team Awesome – D.Enman, K.Healy, J.McDonald (NS): 1500 points, 30 controls
25th – I’m Swimmin’ – G.Virgin, S.Furze (NB): 1480 points, 21 controls
26th – Dieharderest – G.Gibbon, E.Jordan (NS): 1460 points, 21 controls
27th –  Clouded Judgement – S.Ferrier, J.Newton (NS): 1420 points, 22 controls
28th – Bad News Bearings – S.Robinson, K.Robinson, B.Robinson, D.Coady (NS): 1310 points, 24 controls
29th – Retired Popes – K.Donald, S.Matheson, M.Ramsay, M.MacDonald (NS): 1290 points, 20 controls
30th – Team Bulletproof – A.Jefferies, W.Gallant (NB): 1270 points, 26 controls
31st – The Trolls – R.Davis, D.Albert-Lebrun (NS): 1260 points, 22 controls
32nd – Glenmar Back For More – M.Grant, G.Brake (PEI): 1250 points, 24 controls
33rd – The Tree Stooges – L.Chamberlain, M.Hallett, M.Bewsher, E.Lee (NB): 1020 points, 17 controls
34th – Up To Nothing Good – G.Weir, J.Clarke (NS): 1010 points, 17 controls
35th – Riverhead Rogues – M.Verge, N.Skinner (NS): 760 points, 12 controls (09:29:10hrs)
36th – ‘Merica – F.Pearson, C.Spencer, J.Leach, M.Slezycki (USA): 760 points, 21 controls (10:26:08hrs)
37th – GHO SLO – J.Waddington, S.Waddington (ON): 620 points, 11 controls
38th – Gnarly Nomads – M.Gouthro, J.Dodd (NS): 610 points, 13 controls
39th – Girls’ Night Out – C.Richardson, M.Coombs (NS): 580 points, 14 controls
40th – Half Brit – R.Brown, J.Mitchell (NS): 490 points, 14 controls
41st – Kili Conquerors – N.Brooks, J.Scherz (NS): 480 points, 15 controls (08:47:30hrs)
42nd – It’s All Fun And Games Until Someone Loses An Eye – L.Harold, B.Little, G.Osborne (NS): 480 points, 16 controls (10:00:00hrs)
43rd –  When Do We Eat? – R.MacLaurin, G.Bannon (NS): 400 points, 14 controls
44th – Dave-Squared – D.Murray, D.Quigley (NS): 230 points, 8 controls
OT (over time) – Novagators – T.Deveau, P.Deveau (NS)
EVAC – gNATS – B.Parker, P.Parker (NS)

Recreational – registered teams

8hr

1st – Shackleton – P.Bottomley, M.Bottomley (NS): 710 points, 14 controls
2nd – Rum Runners – T.Abdo, L.Wetmore, S.Winters, M.Neary (NS): 670 points, 12 controls
3rd – Two Girls One Compass – C.Frittaion, A.Morgan (NS): 610 points, 10 controls
4th – Mud And Guts – Y.Matheson, D.Matheson, G.Matheson (NS): 500 points, 11 controls (17:32:09hrs)
5th – Just Follow Your Nose – H.Selig, K.Murray, S.Parker (NS): 500 points, 7 controls (17:40:32hrs)
6th – Las Muchachas – K.Lock, C.Marshall (NS): 500 points, 8 controls (17:49:15hrs)
7th – Geo Wanderers – G.Urquhart, A.Urquhart (NS): 460 points, 9 controls
8th – Those Guys Again And Also Cory But Not That Guy Named Mike – S.Norman, C.Norman, D.Pinet, C. Cauvier (NS): 440 points, 7 controls
9th – Holy Toutin – P.Willis, G.Gaudet (NS): 420 points, 9 controls (17:25:35hrs)
10th – Bog Stompers – M.Price, G.MacKinnon, S.McNutt (NS): 420 points, 13 controls (17:50:37hrs)
=11th – Thing One – Y.Friesen, J.Gillespie Friesen, N.Gillespie Friesen (NS): 410 points, 8 controls (17:18:13hrs)
=11th – Thing Two – D.Gillespie, C.Gillespie Friesen, R.Gillespie Friesen (NS): 410 points, 8 controls (17:18:13hrs)
13th – Wander Women – B.Jess, C.Stevens, S.Russell (NS): 400 points, 9 controls (17:12:10hrs)
14th – LTP – C.Young, D.Steele (NS): 400 points, 10 controls (17:25:58hrs)
15th – Mud, Sweat & Beers – S.Parsons, B.Davidson, S.Forman, S.Moore (NS): 370 points, 12 controls
16th – A Scot, A Newf And A Quebecer Walk Into A Bar… – J.Ouellette, T.Ashton, S.Walsh (NS): 340 points, 13 controls (17:05:55hrs)
17th – Lost Our Bearings – L.Corey, D.Turner (NS): 340 points, 9 controls
18th – Eco Suaves – B.Davis, J.Feeney (NS): 280 points, 11 controls (17:08:26hrs)
19th – Merchantmen – G.Luke, M.Chiasson (NS): 280 points, 12 controls (17:19:12hrs)
20th – ‘R’ We Done Yet? – M.Pinard, K.Lander-Pinard, M.Lander-Pinard, S.Sali (NS): 240 points, 10 controls (16:21:20hrs)
21st – Ground Pounders – I.Lewis, T.MacDonald (NS): 240 points, 10 controls (17:16:36hrs)
22nd – Team Lorenz – K.Lorenz, T.Lorenz (NS): 240 points, 8 controls (17:23:10hrs)
23rd – Jungle Monkeys – D.White Beaulieu, J.Auffrey (NS): 230 points, 5 controls
24th – Used Ta Could – G.Moore, C.Baker (NS): 190 points, 8 controls
25th – Tango Team – C.Fry, B.Hull, K.Perline (NS): 150 points, 6 controls
26th – Sugar High – R.Wagner, J.David (NS): 140 points, 6 controls
27th – Lost In Love – A. Dawson-Baltjes, S.Baltjes (NS): 50 points, 3 controls
28th – GINY – G.Warnica, N.Warnica, I.Aydede, Y.Aydede (NS): 20 points, 1 control
OT – The Wannabes – M.Pryde, E.Pryde, A.Susin, I.LeBlanc, C.Oak (NS)

24hr

1st – Carte Navigators – J.Little, W.Taylor (NS): 1720 points, 27 controls
2nd – The Misadventurers – W.McIsaac, H.Davis, C.Hatt (NS): 1190 points, 24 controls
3rd – The B Team – I.Borg, T.Bourque (NS): 1020 points, 19 controls
4th – The Goonies – H.Sherwood, G.Cliff, S.Cliff, J.Cliff, S.McIntosh (NS): 980 points, 15 controls
5th – Ex-Pierceys Adventure League – D.MacDonald, K.Griffon (NB): 970 poinys, 16 controls
6th – Growler – R.Hughes, A.Whaley (NB): 860 points, 13 controls
7th – The Econauts – T.Schellinck, A.Fraser (NS): 730 points, 17 controls
8th – Northbound – T.Rushton, M.Rushton, A.Power (NS): 500 points, 17 controls
9th – Team Tenderfoot – M.Doran, R.Crowe (NS): 350 points, 12 controls

Armed Forces – registered teams

8hr

1st – Big Test Icicles – G.Kennedy, T.Hirtle (NS): 570 points, 10 controls
2nd – May The 4th Be With You! – K.Hastey, J.Autet, S.Leslie (NS): 550 points, 11 controls
3rd – Easy Day – M.Kotylak, S.McGill, R.Bently (NS): 520 points, 9 controls
4th – Last Three – M.Tutton, L.Winsor, Z.Johnson (NS): 500 points, 10 controls
5th – Muddy Medics – P.Easton, A.Purgin (NS): 330 points, 11 controls
6th – Magnetic North – B.Rink, K.Hagan-Deschamps (NS): 300 points, 10 controls
7th – Mr. & Mrs. SmithA.Kim, M.Kim (NS): 290 points, 7 controls
8th – Never Eat Shredded Wheat – A.Sisley, B.Zruna (NS): 210 controls, 7 points
9th – Serves You RightW.Kean, B.Hong (NS): 120 points, 4 controls

24hr

1st – Over The Top – S.Swinamer, A.Therien (NS): 1970 points, 30 controls
2nd – Natural Navigators – L.Doyle, P-L Gauthier (NS): 1820 points, 33 controls
3rd – Asparagus Initiative – B.Sveinson, J.Crombach, M.Statham (NS): 1560 points, 23 controls
4th – Bunion Busters – C.Valentin, D.Oake (NS): 1060 points, 20 controls
5th – You Don’t Make Friends With Salad – D.Warner, N.Smith, A.MacPhee (NS): 940 points, 17 controls
6th – The Koopa Troopas – K.Caverly, B.Norwick, D.Sych (NS): 900 points, 13 controls
7th – Low Down And Dirty – A.Klima, K.Griffon (NS): 860 points, 13 controls
8th – Bootleggers – D.Harrie, M.Huntley (NS): 770 points, 13 controls
9th – Ginger Sandwich – J.McNabb, B.McNabb, S.Congdon, N.McNabb (NB): 720 points, 12 controls
10th – Dorks In The Woods – D.Keneford, P-M.Brassard (NS): 660 points, 18 controls
=11th – Bones & Blubber – T.Swinamer, N.Swinamer (NS): 630 points, 14 controls (05:08:00hrs)
=11th – Wacky Waving Inflatable Flailing Arm Tube Men – D.Boucher, J.Meikle (NS): 630 points, 14 controls (05:08:00hrs)
13th – Two Girls And Bynx – L.MacLean, T.Farah, C.Verkoeyen (and Bynx)(NS): 560 points, 13 controls

  • thanks for a great race…..we enjoyed it right up to the injury at 1am….we will be back next year! Team Natural Selection AR.

  • Jenny

    Sorry that the injury put a dent in the race… but maybe 2014 is your year :-)