Archives: 2013

Maps

Maps from the 2013 E2C were as follows:

2013 Main Map Front Master (with extra points)
2013 Main Map Front Competition
2013 Main Map Back
2013 Line-O Map
2013 Imagery Map

Results

Our Orienteering Association of Nova Scotia rep, Peter Lewis, has put together an interesting and informative analysis of the control points that were visited during the 2013 E2C. The document is available here – time to brush up on your strategy for next year’s event! :-)

During the event weekend of May 4th & 5th 2013, 153 teams and 397 participants took part in the 2013 E2C.

Emergency Responders & SAR – results

8hr

1st – Red Island – H.Pringle, J. Toner (PEI): 920 points, 18 controls
2nd – Pugwash Ground Search And Rescue – G.Nix, D.Demone, J.MacKenzie (NS): 640 points, 12 controls
3rd – Doyley Duo – B.Doyle, A.Doyle (NS): 550 points, 12 controls
4th – Trembling Aspens – J.Swain, M.Crossman, M.Janczyszyn (NS): 490 points, 11 controls
5th – Puddle Pirates – J.Barsalou, S.Day, M.Drake, I.Foley, B.Kennedy (NS): 330 points, 8 controls
6th – The Martini Chasers – J.Cooper, N.Tanner (NS): 240 points, 10 controls (17:06:20hrs)
7th – West Hants Ground Search And Rescue – M.Brightman, S.Miller, N.Kent, N.Sanford, A.Stuart (NS): 240 points, 10 controls (17:25:10hrs)
8th – HRSAR Grumpy Old Men – D.Flemming, G.Mullins (NS): 180 points, 9 controls
9th – SAD Buffalo – S.Dykstra, R.Dykstra (NS): 170 points, 5 controls
OT – Annapolis County GSAR – K.Molyneaux, J.Norton, A.Kusch (NS): 240 points, 7 controls

24hr

1st – York Sunbury Search and Rescue – E. Ferguson, M.Kelly (NB): 1780 points, 30 controls
2nd – HRP-ERT – M.Doyle, G.Boudreau, D.Longley (NS): 1730 points, 29 controls
3rd – Tri-County Ground Search and Rescue – R.Savard, C.Mallais, A.Gallie, N.Deschamps (NB): 1280 points, 21 controls
4th – The DingBats – C.Blake, J.Steiger (NS): 340 points, 8 controls

Public Competitive – registered teams

8hr

1st – Cagehockey – I.Folkins, T.Bachiu (NS): 1250 points, 20 controls
2nd – Sole Searching – E.James, P.James (NS): 1240 points, 22 controls
3rd – The North Fakes – P.Wilkinson, J.Amyotte (NS): 950 points, 18 controls (17:42:36hrs)
4th – Jack’s Bluff – G. Creaser, D. Reid (NS): 950 points, 14 controls (18:04:16hrs)
5th – Awesome Disaster – E.MacNeil, R.Eddolls, J.Allen, J.Smith (NS): 830 points, 13 controls
6th – Broken Spokes – B.Roberts, J.Deuville, C.Scallion (NS):760 points, 12 controls
7th – Gaiter Girls – E.Aberg, L.Currie (NS): 720 points, 14 controls
8th – The Popped Collar Professionals – D.Jones, S.Lafferty, J.Lloyd (NS): 700 points, 10 controls
9th – Remote Controls – M.Sypher, S.Veinot (NS): 690 points, 12 controls
10th – Lousy Tuckamore – M.MacAdam, K.O’Callaghan, J.Davis (NS): 680 points, 12 controls
11th – Cool Breeze – S.Skinner, D.Mann, R.Firth, R.Edwards (NS): 660 points, 10 controls
12th – Sprains, Strains And No Automobiles – I.Clark, M.Hasiuk, B.Annis, J.Patriquin (NS): 630 points, 11 controls
13th – Team Summit Series – J.MacDonnell, M.Zykov (NS): 580 points, 15 controls
14th – 2nd Nashwaaksis Venturers – Z.Jefferies, C.Gallant, A.Wylie (NB): 530 points, 11 controls
15th – Into The Wild – M.Matheson, K.Matheson (NS): 500 points, 10 controls
16th – Portland Estates Coyotes – S.Hennessey, D.Hogg, F.Legare (NS): 490 points, 12 controls (17:41:23hrs)
17th – The Three Musketeers – J.Hennessey, P.Hennessey (NS): 490 points, 13 controls (17:51:09hrs)
18th – Kumquats & Lollipops – E.Secord, C.Davis (NS): 480 points, 11 controls
19th – Half The Speed, Twice The Pleasure! – B.Rogers, C.Letourneau (NS): 460 points, 10 controls
20th – Jones & Co. – P.Jones, S.Jones (NS): 440 points, 13 controls
21st – Pink Ninjas – P.Duncan, M.Woszczynski (NS): 430 points, 6 controls
22nd – Three Left Feet – J.Kerr van Roestel, J.McDougall, D.McNally (NS): 420 points, 7 controls
23rd – True North – S.McCarthy, R.MacGregor (PEI): 380 points, 10 controls (16:52:04hrs)
24th – Fun And Fabulous – E.Drysdale, M.Cavanaugh, P.Barnes, J.Fraser (NS): 380 points, 8 controls (17:11:30hrs)
25th – Dos Hombres – D.van de Wetering, G.Bullock (NS): 380 points, 9 controls (17:41:25hrs)
26th – The Crane Lakers – G.Mullen, G.Spears, C.Poulain, T.Maillet, C.Brannan (NS): 360 points, 7 controls
27th – Team KSL: Flying Squirrel Nut Huggers (Division II) – J.Zahavich, J.Winters, C.McKenna, S.Maly (NS): 330 points, 9 controls
28th – Team KSL: Flying Squirrel Nut Huggers (Division I) – C.Murphy, M.Gallant, A.Scott (NS): 320 points, 11 controls
29th – RAR (Riverview Adventure Racers) – B.Miller, R.Gallant (NB): 290 points, 8 controls
30th – The Giselles – S.Ambrose, K.Williams, K.Johnston (NS): 280 points, 9 controls
31st – Wonder Girls – T.Stevens, M.Goodday, J.Gillis, K.Loiseau (NS): 170 points, 6 controls
32nd – That Was Easy – M.Mercier, A.Mercier, B.Mercier (NS): 150 points, 7 controls
OT –  Attack Squirrels – B.Fiander, M.Hewitt, C.Brien (NS): 770 points, 15 controls

24hr

1st – Canyonero – C.Piller, J.Galipeau (ON): 3290 points, 54 controls
2nd – Hail To The Chimp – B.Toms, D.Eaton (NS): 3210 points, 53 controls
3rd – The Back Trackers – B.McMurtrie, J.Dick, N.Russon (NB): 3020 points, 47 controls
4th – Phat Daddies – S.Taylor, M.Simpson (NS): 2890 points, 44 controls
5th – R-Squared – M.Richard, D.Richard (NB): 2830 points, 40 controls
6th – The Badger And The Bee – M.Campbell, M.Allen (NS): 2790 points, 47 controls
7th – Con Tours – P.James, B.MacCulloch (NS): 2670 points, 41 controls
8th – Boondock Harriers – I.MacCallum, G.Dixon-MacCallum (NS): 2190 points, 36 controls (11:21:34hrs)
9th – Paisley And The Brain – K.Paisley, M.Hailstone (NS): 2190 points, 30 controls (11:25:00hrs)
10th – Monkeys Throwin’ Darts – J. Allaby, N.Porter (NB): 2170 points, 38 controls
11th – Tree Boxers – J.Isenor, S.McCardle (NS): 2110 points, 37 controls (07:15:25hrs)
12th – The Wood Runners – E.Belisle, J.Menard, N.Bouchard (NS): 2110 points, 30 controls (11:26:53hrs)
13th – Natural Selection AR – T.Johnston, A.Lowery, L.Parker, B.Hache (NB): 1990 points, 32 controls
14th – Foxfire – F.Cambray, J.White (NS): 1980 points, 30 controls
15th – Juan-Der Women – T.McNamara, K.Comeau (NS): 1920 points, 34 controls
16th – Don’t Look Back – P.Backman, P.Looker (NB): 1870 points, 28 controls
17th – The Mud Puppies – S.Walling, J.Young, P.Wickwire (NS): 1720 points, 31 controls (11:19:50hrs)
18th – The Mud Puppies Too – L.Erjavec, K.Nettle, G.Drohan (NS): 1720 points, 31 controls (11:20:00hrs)
19th – Hansel And Gretel – A.Sellers, L.Laltoo (NS): 1670 points, 29 controls
20th – Hardt And Soehl – T.Soehl, F.Reinhardt (NS): 1650 points, 28 controls
21st – Triple Menace – H.McQuade, J.McKim, S.Pottie (NB): 1620 points, 26 controls
22nd – Dunc Boy Has A 2-Stroke – A. Crooks, D. Thompson (NS): 1550 points, 25 controls
23rd – On TAP Racing – A.Bell, T.Dine (NS): 1520 points, 31 controls
24th – Team Awesome – D.Enman, K.Healy, J.McDonald (NS): 1500 points, 30 controls
25th – I’m Swimmin’ – G.Virgin, S.Furze (NB): 1480 points, 21 controls
26th – Dieharderest – G.Gibbon, E.Jordan (NS): 1460 points, 21 controls
27th –  Clouded Judgement – S.Ferrier, J.Newton (NS): 1420 points, 22 controls
28th – Bad News Bearings – S.Robinson, K.Robinson, B.Robinson, D.Coady (NS): 1310 points, 24 controls
29th – Retired Popes – K.Donald, S.Matheson, M.Ramsay, M.MacDonald (NS): 1290 points, 20 controls
30th – Team Bulletproof – A.Jefferies, W.Gallant (NB): 1270 points, 26 controls
31st – The Trolls – R.Davis, D.Albert-Lebrun (NS): 1260 points, 22 controls
32nd – Glenmar Back For More – M.Grant, G.Brake (PEI): 1250 points, 24 controls
33rd – The Tree Stooges – L.Chamberlain, M.Hallett, M.Bewsher, E.Lee (NB): 1020 points, 17 controls
34th – Up To Nothing Good – G.Weir, J.Clarke (NS): 1010 points, 17 controls
35th – Riverhead Rogues – M.Verge, N.Skinner (NS): 760 points, 12 controls (09:29:10hrs)
36th – ‘Merica – F.Pearson, C.Spencer, J.Leach, M.Slezycki (USA): 760 points, 21 controls (10:26:08hrs)
37th – GHO SLO – J.Waddington, S.Waddington (ON): 620 points, 11 controls
38th – Gnarly Nomads – M.Gouthro, J.Dodd (NS): 610 points, 13 controls
39th – Girls’ Night Out – C.Richardson, M.Coombs (NS): 580 points, 14 controls
40th – Half Brit – R.Brown, J.Mitchell (NS): 490 points, 14 controls
41st – Kili Conquerors – N.Brooks, J.Scherz (NS): 480 points, 15 controls (08:47:30hrs)
42nd – It’s All Fun And Games Until Someone Loses An Eye – L.Harold, B.Little, G.Osborne (NS): 480 points, 16 controls (10:00:00hrs)
43rd –  When Do We Eat? – R.MacLaurin, G.Bannon (NS): 400 points, 14 controls
44th – Dave-Squared – D.Murray, D.Quigley (NS): 230 points, 8 controls
OT (over time) – Novagators – T.Deveau, P.Deveau (NS)
EVAC – gNATS – B.Parker, P.Parker (NS)

Recreational – registered teams

8hr

1st – Shackleton – P.Bottomley, M.Bottomley (NS): 710 points, 14 controls
2nd – Rum Runners – T.Abdo, L.Wetmore, S.Winters, M.Neary (NS): 670 points, 12 controls
3rd – Two Girls One Compass – C.Frittaion, A.Morgan (NS): 610 points, 10 controls
4th – Mud And Guts – Y.Matheson, D.Matheson, G.Matheson (NS): 500 points, 11 controls (17:32:09hrs)
5th – Just Follow Your Nose – H.Selig, K.Murray, S.Parker (NS): 500 points, 7 controls (17:40:32hrs)
6th – Las Muchachas – K.Lock, C.Marshall (NS): 500 points, 8 controls (17:49:15hrs)
7th – Geo Wanderers – G.Urquhart, A.Urquhart (NS): 460 points, 9 controls
8th – Those Guys Again And Also Cory But Not That Guy Named Mike – S.Norman, C.Norman, D.Pinet, C. Cauvier (NS): 440 points, 7 controls
9th – Holy Toutin – P.Willis, G.Gaudet (NS): 420 points, 9 controls (17:25:35hrs)
10th – Bog Stompers – M.Price, G.MacKinnon, S.McNutt (NS): 420 points, 13 controls (17:50:37hrs)
=11th – Thing One – Y.Friesen, J.Gillespie Friesen, N.Gillespie Friesen (NS): 410 points, 8 controls (17:18:13hrs)
=11th – Thing Two – D.Gillespie, C.Gillespie Friesen, R.Gillespie Friesen (NS): 410 points, 8 controls (17:18:13hrs)
13th – Wander Women – B.Jess, C.Stevens, S.Russell (NS): 400 points, 9 controls (17:12:10hrs)
14th – LTP – C.Young, D.Steele (NS): 400 points, 10 controls (17:25:58hrs)
15th – Mud, Sweat & Beers – S.Parsons, B.Davidson, S.Forman, S.Moore (NS): 370 points, 12 controls
16th – A Scot, A Newf And A Quebecer Walk Into A Bar… – J.Ouellette, T.Ashton, S.Walsh (NS): 340 points, 13 controls (17:05:55hrs)
17th – Lost Our Bearings – L.Corey, D.Turner (NS): 340 points, 9 controls
18th – Eco Suaves – B.Davis, J.Feeney (NS): 280 points, 11 controls (17:08:26hrs)
19th – Merchantmen – G.Luke, M.Chiasson (NS): 280 points, 12 controls (17:19:12hrs)
20th – ‘R’ We Done Yet? – M.Pinard, K.Lander-Pinard, M.Lander-Pinard, S.Sali (NS): 240 points, 10 controls (16:21:20hrs)
21st – Ground Pounders – I.Lewis, T.MacDonald (NS): 240 points, 10 controls (17:16:36hrs)
22nd – Team Lorenz – K.Lorenz, T.Lorenz (NS): 240 points, 8 controls (17:23:10hrs)
23rd – Jungle Monkeys – D.White Beaulieu, J.Auffrey (NS): 230 points, 5 controls
24th – Used Ta Could – G.Moore, C.Baker (NS): 190 points, 8 controls
25th – Tango Team – C.Fry, B.Hull, K.Perline (NS): 150 points, 6 controls
26th – Sugar High – R.Wagner, J.David (NS): 140 points, 6 controls
27th – Lost In Love – A. Dawson-Baltjes, S.Baltjes (NS): 50 points, 3 controls
28th – GINY – G.Warnica, N.Warnica, I.Aydede, Y.Aydede (NS): 20 points, 1 control
OT – The Wannabes – M.Pryde, E.Pryde, A.Susin, I.LeBlanc, C.Oak (NS)

24hr

1st – Carte Navigators – J.Little, W.Taylor (NS): 1720 points, 27 controls
2nd – The Misadventurers – W.McIsaac, H.Davis, C.Hatt (NS): 1190 points, 24 controls
3rd – The B Team – I.Borg, T.Bourque (NS): 1020 points, 19 controls
4th – The Goonies – H.Sherwood, G.Cliff, S.Cliff, J.Cliff, S.McIntosh (NS): 980 points, 15 controls
5th – Ex-Pierceys Adventure League – D.MacDonald, K.Griffon (NB): 970 poinys, 16 controls
6th – Growler – R.Hughes, A.Whaley (NB): 860 points, 13 controls
7th – The Econauts – T.Schellinck, A.Fraser (NS): 730 points, 17 controls
8th – Northbound – T.Rushton, M.Rushton, A.Power (NS): 500 points, 17 controls
9th – Team Tenderfoot – M.Doran, R.Crowe (NS): 350 points, 12 controls

Armed Forces – registered teams

8hr

1st – Big Test Icicles – G.Kennedy, T.Hirtle (NS): 570 points, 10 controls
2nd – May The 4th Be With You! – K.Hastey, J.Autet, S.Leslie (NS): 550 points, 11 controls
3rd – Easy Day – M.Kotylak, S.McGill, R.Bently (NS): 520 points, 9 controls
4th – Last Three – M.Tutton, L.Winsor, Z.Johnson (NS): 500 points, 10 controls
5th – Muddy Medics – P.Easton, A.Purgin (NS): 330 points, 11 controls
6th – Magnetic North – B.Rink, K.Hagan-Deschamps (NS): 300 points, 10 controls
7th – Mr. & Mrs. SmithA.Kim, M.Kim (NS): 290 points, 7 controls
8th – Never Eat Shredded Wheat – A.Sisley, B.Zruna (NS): 210 controls, 7 points
9th – Serves You RightW.Kean, B.Hong (NS): 120 points, 4 controls

24hr

1st – Over The Top – S.Swinamer, A.Therien (NS): 1970 points, 30 controls
2nd – Natural Navigators – L.Doyle, P-L Gauthier (NS): 1820 points, 33 controls
3rd – Asparagus Initiative – B.Sveinson, J.Crombach, M.Statham (NS): 1560 points, 23 controls
4th – Bunion Busters – C.Valentin, D.Oake (NS): 1060 points, 20 controls
5th – You Don’t Make Friends With Salad – D.Warner, N.Smith, A.MacPhee (NS): 940 points, 17 controls
6th – The Koopa Troopas – K.Caverly, B.Norwick, D.Sych (NS): 900 points, 13 controls
7th – Low Down And Dirty – A.Klima, K.Griffon (NS): 860 points, 13 controls
8th – Bootleggers – D.Harrie, M.Huntley (NS): 770 points, 13 controls
9th – Ginger Sandwich – J.McNabb, B.McNabb, S.Congdon, N.McNabb (NB): 720 points, 12 controls
10th – Dorks In The Woods – D.Keneford, P-M.Brassard (NS): 660 points, 18 controls
=11th – Bones & Blubber – T.Swinamer, N.Swinamer (NS): 630 points, 14 controls (05:08:00hrs)
=11th – Wacky Waving Inflatable Flailing Arm Tube Men – D.Boucher, J.Meikle (NS): 630 points, 14 controls (05:08:00hrs)
13th – Two Girls And Bynx – L.MacLean, T.Farah, C.Verkoeyen (and Bynx)(NS): 560 points, 13 controls

Other Posts