Registered Teams

January 01, 2017

As of April 24th, there are 86 teams and 211 participants registered for the 2017 E2C.

Registered teams:

Public Competitive

8hr

2 Fast 1 Furious – M.Richard, G.Richard, K.Richard (PEI)
Attack Squirrels – B.Fiander, B.Kennedy (NS)
Boreal Transplants – R.McIver, A.Westwood (NS)
Burnt Toast – B.Roberts, I.Clark (NS)
Cagehockey – I.Folkins, T.Bachiu (NS)
Cheesy Does It – C.Hatt, L.Cleveland, K.McGerrigle (NS)
Eastern Marsh Sharks – S.Turner, M.Theriault (NS)
Fast Like Wind – O.Kuzmovych, I.Hordii (Ukraine)
Get’er Run – S.Lafferty, J.Lodge, C.Seitl (NS)
Green Peppers – L.Brown, K.Mosher (NS)
It Ain’t Rocket Science – M.Huybers, M.Miller (NS)
Jack’s Bluff – D.Reid, G.Creaser (NS)
Kumquats And Lollipops – E.Secord, C.Davis (NS)
Lousy Tuckamore – K.O’Callaghan, M.MacAdam, J.Davis (NS)
Low Flying Zippers – R.Eddolls, J.Allen (NS)
Maple Mamas – P.Winter, H.Walker (NS)
Monkey See – Monkey Ace – D.Richard, E.Richard (NB)
Planet Express – J.Mosher, E.Woodworth (NS)
Portland Estates Coyotes – S.Hennessey, D.Hogg, F.Legare, J.Leahy, T.Dikaios (NS) [PLEDGE]
Ready Oar Not – T.Stevens, M.Goodday, J.Smith-Van Horne, T.Brown (NS)
Shackleton – P.Bottomley, M.Bottomley (NS)
Sisters Of OZ – M.Jacobs, A.Jacobs, K.Jacobs, L.Jacobs (NS)
Ukrainian Hunters – M.Marynchenko, O.Nedilska, M.Diakun (Ukraine)
Who Moved The Marker? – B.Mercier, D.Ricard, A.Mercier, B.Mercier, M.Mercier (QC/NS)
Worse Pace Scenario – K.Spencer, S.Bishop (NS)

24hr

Chafing The Dream – T.Martin, A.Auger (USA)
Dam Map – P.James, M.Killacky (NS)
Forest Stumped – C.Parker, A.Petsche (NS)
FUBAR – P.Grimbly, N.Bagnall (NS)
Girls’ Night Out – M.Coombs, C.Richardson (NS)
Hail To The Chimp – B.Toms, D.Eaton (NS)
Hoops, Yoyo And Piddles – J.Isenor. K.Isenor, L.Parker (NS)
Magoo And Fudd – Together Again – N.Cardone, J.Cameron (NS)
Meet The Robinsons – M.Robinson, S.Robinson (NS)
Monkeys Throwing Darts – J.Allaby, N.Porter (NB)
Moonshadow – H.McQuade, J.McKim (NB)
Team Skull Crusher – B.Hache, N.Couture (NB)
The Badger And The Bee – M.Campbell, M.Allen (NS)
The Lost City Of 2 – M.Grimbly, H.Vermeulen (NS)
The Old Mud Dogs – L.Erjavec, K.Waller, J.Hoyt (NS)
The Old Mud Dogs Too – J.Young, S.Walling (NS)
Up To Nothing Good – G.Weir, J.Clarke (NS)
Wanderlost – J.Robbins, D.McDonald, S.Mahoney (ON)
Woodpeckers – D.Tully, B.Stewart (NS)

 

Recreational

8hr

4 Directions North – J.Fraser, E.Drysdale, P.Barnes, M.Cavanaugh (NS)
20 Foot Trekkers – S.Margueratt, V.Margueratt, A.Margueratt, K.Margueratt (NS)
Doyley Duo – B.Doyle, A.Doyle (NS)
Goldeneye Bushwhackers – W.Albert, S.Macdonald (NS)
Hammerheads – G.Heddon, B.Boudreau (NS)
Happy Campers – N.Boutcher, N.Humphries (NB)
Just Follow Your Nose – H.Selig, K.Murray, S.Parker (NS)
Kevin And His Minions – K.Hastey, J.York, C.Hastey (NS)
Lost Cause – M.Cox, J.Cox (NS)
Off The Grid – M.Parker, R.Parker (NS)
Polar Opposites – R.Conyers, D.Godfrey-Conyers, M.Conyers, S.Conyers (NS)
Quarter Mile At A Time – M.Weston, J.Weston, J.Chamberlain, W.Chamberlain, K.Kierstead (NB)
Remote Controls – M.Sypher, S.Veinot (NS)
The Continuing Misadventures Of Estee And Testee – J.Lewandowski, T.Bowron (NS)
The Three Caps – J.Capostinsky, C.Capostinsky, C.Capostinsky (NS)
Tragically Blitzed – A.Boudreau, C.J.Purdy, J.Jeffrey (NS)
Wandering Witches – K.Melvin, E.Melvin (NB)
Wrong Direction – K.MacNeil, J.Pelly, C.Countway (NS)
You Are Here – D.Sleigh, C.Barré, C.Vollick (NS)

24hr

Crazy Blue Eyes – D.Greene, J.Colton (NS)
Honey Badgers – P.Duncan, M.Woszczynski (NS)
North Mountain Mystics – A.Johnson, T.Lenihan (NS)
Prestige Worldwide – K.Hill, J.Willigar (NS)
The Lost Vikings – T.Schellinck, S.Slemko (NS)
Zaft – E.Hewey, M.Sutter (NS)

 

Emergency Responders & SAR

8hr

2 Crazy – G.Nix, T.Casey (NS)
Boldly Going Nowhere – S.Chase, C.Angelidis, J.Steffan (NS)
Compass Roses – A.Tizzard, M.Douglas, J.Rogers (NS)
Grumpy Old Men – D.Flemming, G.Mullins (NS)
Just Two – R.Peters, B.Peters (PEI)
That’s It – We’re Going For Tacos! – J.Levy, E.Levy (NS)
The Dutchies – L.Van Thielen, J.Kouwenberg (NS)

24hr

Cirque De Sore Legs – L.Hodder, S.Hyra (NS)
Double Dragon – A.Lockwood, S.Waite (NS)
Fire And Ice – A.Bowman, B.MacPherson (PEI)
Northbound – T.Rushton, M.Rushton, A.Power (NS)
Not Lost Yet! – A.Sharpe, C.Hancock (NS)
Pancho And Lefty – J.Longmire, J.Longmire (NS)
Rock Lobsters – S.McCardle, N.Publicover, N.Burley, S.Murphy (PEI)

 

Armed Forces

8hr

Wave Watchers – S.Smith, J.Thibodeau, D.Steeves (NS)

24hr

Cosmic 69 – J.Murphy, A.Bigwood (NS)
Tummy Ticklers – E.St.Cyr, J.Drebot (NS)